Remis, czyli partia nie rozstrzygnięta

W szachach relatywnie często zdarzają się sytuację, w których gra nie może zostać rozstrzygnięta. W takim wypadku żadna z grających stron nie może dać mata przeciwnikowi. Do takich sytuacji zaliczamy:

  • Pat – zdarza się wtedy, kiedy król nie jest szachowany, lecz ani on, ani żadna z jego bierek, nie może wykonać prawidłowego ruchu.
  • Brak materiału szachowego – kiedy pozostałe na szachownicy figury, nie są wystarczające by dać przeciwnikowi mata. Przykładem takiej sytuacji może być król kontra król, lub król i skoczek kontra król. Należy jednak pamiętać, że król wraz z pionkiem jest w stanie zakończyć partię. Dzieje się tak dlatego ponieważ pionka można promować na dowolna figurę.
  • Wieczny szach – kiedy jedna z grających stron może bezustannie szachować, lecz nie jest w stanie wykonać mata. Taktyka stosowana często, jeżeli jeden z graczy chce doprowadzić do remisu.
  • Prawo pięćdziesięciu posunięć – zdarza się gdy przez pięćdziesiąt ruchów, żaden pionek nie wykonał posunięcia i nie zbito innej bierki. Wtedy każda ze stron ma prawo domagać się uznania partii za rozstrzygniętą.
  • Powtórzenie pozycji – przypadek w którym ta sama pozycja bierek powtarza się trzeci raz (niekoniecznie pod rząd), oznacza remis.
  • Remis uzgodniony – kiedy obie z grających stron zgadzają się na remis.

Król i król

Król kontra król, w takiej sytuacji (z wiadomych względów) zamatowanie przeciwnika jest niemożliwe

Król,skoczek i król

Sytuacja podobna do poprzedniej, samym królem i skoczkiem również nie ma możliwości dania mata

Pat

Pat – czarne nie mogą wykonać dozwolonego ruchu, a ich król nie jest szachowany (przypominamy, że król nie może podejść bezpośrednio pod drugiego króla, między nimi musi być zawsze zachowane minimum jedno pole odstępu)